Børnesyge? Frigørelse af medarbejderen fra arbejde og fortsat betaling af lønnen – advokat vil

Sygedagpenge, hvis barnet bliver sygt (Foto: © -Bernd Leitner / fotolia.de)

Medarbejdere har generelt ret til at forlade arbejdet, hvis barnet er sygt. På den anden side er retten til løn begrænset og afhænger af sygdommens varighed.

1) Generelt

Medarbejderne får kun løn, når de arbejder. Reglen er: "Ingen løn uden arbejde".

nogle undtagelser Princippet om "ingen løn uden arbejde" inkluderer betalt ferie, fortsat sygedagpenge og fortsat løn før og efter fødsel i overensstemmelse med lovbestemt moderskabsbeskyttelse. I disse tilfælde udbetales lønningen, selvom der ikke er udført noget arbejde. Der er også en påstand om i nogle andre tilfælde Vederlag til trods for tab af arbejde. Disse sager reguleret i BGB er:

    • Forebyggelse af personlige grunde (§ 616 sætning 1 BGB)
    • Forebyggelse på grund af jobsøgning (§ 629 sammenholdt med § 616 sætning 1 BGB)
    • Forsinkelse i arbejdsgiverens accept, især efter ineffektiv opsigelse (afsnit 615, punkt 1)
    • Forstyrrelser i driften
    • Tilladt udøvelse af ret til tilbageholdelse (§ 273 sammenholdt med § 615, stk. 1)

    2. Ret til vederlag og fravær, hvis barnet er kort syg

    • I henhold til § 616, punkt 1 i den tyske civillov, kan arbejdsgiveren ikke tilbageholde eller nedsætte lønmodtagerens vederlag, hvis arbejdstageren "forhindres i en relativt ubetydelig periode af en personlig grund uden at have skyld i tjenesten".
    • Hvis barnet bliver sygt, har medarbejderen mulighed for at passe barnet hjemme i en kort periode.
    • I ovenstående og lignende tilfælde kan du anmode om dit normale vederlag, selvom du ikke møder op på arbejdet. Forudsætningen for dette er imidlertid, at dit fravær kun varer ”en relativt ubetydelig tid”. Jurisdiktion accepterer 1 til 5 dage, afhængigt af situationen. For et barn under 8 år har Federal Labor Court (dom af 19. april 1978, sagsnummer 5 AZR 834/76, offentliggjort i: NJW 1978, 2316) en Periode på 5 dage betragtes som tilladt. Arbejderen I de første dage af et sådant barns sygdom kan det generelt ikke siges, at folk, der bor uden for husstanden, kunne passe på eller passe barnet (Federal Labor Court af 19. april 1978)..
    • Medarbejderen modtager derefter sine lønninger.
    • Denne påstand til betalt Fritagelse for pleje af et sygt barn udelukkes ofte ved en kollektiv overenskomst eller ansættelseskontrakt (BAG, dom af 20. juni 1979, Az: 5 AZR 479/77, offentliggjort i: NJW 1980, s. 903)) du skal Kontroller altid kollektivaftalen eller ansættelseskontrakten først.

    3. Ret til (ubetalt) orlov og børnesygeydelse i henhold til § 45 SGB V for korte sygdomme

    Hvis retten til betalt orlov udelukkes eller allerede er opbrugt, er der en ret til ulønnet orlov i henhold til § 45 SGB V. I dette tilfælde modtager medarbejdere en såkaldt børnesygeydelse fra deres sundhedsforsikring som lønudskiftning. Medarbejdere og børn skal have en lovpligtig sundhedsforsikring. Hvis barnet ikke er forsikret i den lovpligtige sundhedsforsikring – enten gratis som en del af familieforsikringen eller underlagt bidrag som en separat forsikring), eksisterer denne ret ikke.

    I princippet har børn op til 12 år ret til en fritagelse på op til 10 arbejdsdage om året pr. Barn (§ 45, stk. 2, punktum 1 i Social Code Book V). For enlige forældre forlænges perioden til op til 20 arbejdsdage. Kravet findes for forsikrede personer i højst 25 arbejdsdage, for enlige forældre i højst 50 arbejdsdage pr. Kalenderår

    Retten til fritagelse kan ikke udelukkes eller begrænses ved kontrakt.

    4. Ret til ulønnet og ubegrænset orlov og børnesygeydelse i henhold til § 45, stk. 4, SGB V i tilfælde af alvorlig sygdom

    • Hvis et barn er dødssyge og kun har et par uger eller måneder tilbage til at leve, har den omsorgsfulde forælder ret til orlov og børns sygefravær på ubestemt tid.
    • Grundlaget for kravet er § 45 SGB V
    • Derefter er der et ubegrænset krav, hvis barnet lider af en sygdom,
    • hvilket er progressivt og allerede har nået et meget avanceret stadium,
    • hvor en kur er udelukket, og palliativ medicinsk behandling er nødvendig eller ønsket af en forælder og
    • der kun kan forventes at have en begrænset levealder på uger eller et par måneder. (§ 45 Abs. 4 SGB V)
  • Der er også en ubegrænset ret til at blive løst fra arbejdet for at passe og ledsage barnet, især hvis barnet bliver plejet som indlagt på en børnehospital eller poliklinisk gennem en hospicetjeneste, men også hvis han bliver behandlet med lindrende pleje på hospitalet.
  • Retten er kun for en forælder
  • Sygedagpenge udbetales
  • Retten findes kun, hvis medarbejderen er lovligt forsikret.
  • vigtigt: Forsikret af privat sundhedsforsikring har ikke ret til daglige sygedagpenge, men kun til en fritagelse (uden fortsat betaling af lønninger).

    Børnesygeydelse – ligesom den forsikrede persons sygedagpenge i tilfælde af deres egen uarbejdsdygtighed – udgør 70% af den bidragydende løn og må ikke overstige 90% af nettolønnen (§ 47 SGB V).

    Medarbejdere, der ikke er forsikret, og som har ret til sygedagpenge i henhold til § 45, stk. 1, SGB V, har også ret til ulønnet orlov.

    5. Ret til embedsmænd

    I den offentlige sektor er der en kollektiv aftale mellem ansatte, der har et ansættelsesforhold med den føderale regering eller med en arbejdsgiver, der er medlem af en medlemsforening i Association of Local Employers ‘Association (VKA). Kollektivaftale for den offentlige service forkortes TVöD. I henhold til § 29, stk. 1, har TVöD en medarbejder ret til at blive løst fra arbejde i op til fire arbejdsdage i et kalenderår, mens han betaler vederlaget,

    • hvis et barn under tolv år er alvorligt syg,
    • på grund af sygdommen er der ingen ret til sygedagpenge i henhold til § 45 SGB V.,
    • en anden person til pleje og støtte er ikke umiddelbart tilgængelig
    • og behovet for medarbejders tilstedeværelse for midlertidig pleje er medicinsk certificeret.

    6. Særlig orlov til embedsmænd

    Særlige regler gælder for embedsmænd i henhold til § 12 i den særlige orlovsordning. I henhold til § 12, stk. 3, nr. 7 i forordningen om særlig orlov til forbundsembedsmænd, føderale dommere, har embedsmænd ret til fire dages særlig ferie fra arbejde på grund af sygt barn pr. ferieår til

    Tjenestemænd i Nordrhein-Westfalen, hvis bruttoindkomst er over den obligatoriske sygesikringsgrænse (2015: 54.900 €) har 4 arbejdsdage for hvert barn under 12 år, maks. 12 arbejdsdage (se §33 i fritagelses- og ferieforordningen NRW – FrUrlV NRW).

    Følgende regler gælder for embedsmænd, hvis bruttoindkomst i 2014 er under den obligatoriske lovmæssige sundhedsforsikringsgrænse på € 53.550 pr. Måned:

    for syge børn under 12 år har embedsmændene 10 arbejdsdage, og for flere syge børn har embedsmændene 25 arbejdsdage. Hvis embedsmanden er enlig forælder, har han / hun ret til 20 arbejdsdage og for flere børn højst 50 arbejdsdage.

    Rettighedsmeddelelse: Foto: © -Bernd_Leitner / fotolia.de

    Advokat Klaus Wille
    Specialist advokat for familieret
    Breite Str. 147 -151
    50667 Köln

    Telefon: 0221/2724745
    Fax: 0221/2724747

    Relaterede emner

    Like this post? Please share to your friends:
    Christina Cherry
    Leave a Reply

    ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: